Předvolby operátorů

Používání mobilního telefonu je pro většinu z nás naprosto běžnou činností. Není proto divu, že svůj vlastní mobil už nemají jenom dospělí, ale také děti. Abychom ho mohli využívat plnohodnotně, je třeba do něho umístit také SIM kartu. Malou datovou kartu, která je provázána s operátorem a prostřednictvím které můžeme realizovat telefonní hovory, zasílat zprávy, nebo využívat datové tarify.

SIM karty jsou spojeny s konkrétním operátorem

Dané SIM karty však nelze získat jinak, než ve spojení s konkrétním mobilním operátorem. Dnes můžeme využít služeb, které nabízejí operátoři O2, T-Mobile a Vodafone. A právě k jejich konkrétnímu rozlišení byly používány také předvolby operátorů. Tedy předčíslí před samotným telefonním číslem, které je však jeho nedílnou součástí, bez kterého se nemáme šanci ani dovolat, ani plnohodnotně odeslat SMS zprávu.

Jak předvolby operátorů vypadají?

Ve všech případech mají předvolby operátorů vždy pouze tři čísla. V minulosti se jednalo o čísla čtyři, jelikož většina předvoleb začínala také nulou. Ta však byla eliminována a došlo ke standardizování telefonních čísel, které tak mají v tuzemském formátu vždy 9 numerických číslic, přičemž právě ono první trojčíslí je předvolba.

Nemáte ještě účet na klikniavolej.cz?

Volejte levněji! Služba funguje bez změny čísla a operátora, bez smlouvy, bez závazků a bez paušálu!

Vytvořit účet ZDARMA

Proč jsou telefonní předvolby využívány?

Důvody využití jsou hned dva. V minulosti to bylo především pro správnou identifikaci operátora. Stačilo mít přehled o dostupných předvolbách a ihned jsme věděli, na jakého telefonního operátora voláme. Toto rozlišení bylo důležité hlavně u těch osob, které hleděli na co nejmenší útraty, kdy volání do České republiky takzvaným „cizím“ operátorům bylo podstatně dražší.

Druhý a o mnoho důležitější důvod, proč jsou telefonní předvolby využívány, je ten, aby byl zajištěn dostatek telefonních čísel pro všechny zájemce. I když to tak nevypadá, počet volných neustále ubývá, protože lidé vlastní více mobilů, nepoužívaná čísla jsou rušena a řadu různých telefonních linek využívají také velké korporace. Každá unikátní předvolba se tak stává možností, jak vytvořit novou sérii čísel, která může celkem obsahovat teoreticky až 106 nových telefonních SIM karet.

Dnes už telefonního operátora nerozlišíme

Pokud se na telefonní předvolby podíváme v současnosti, dá se o nich primárně říci, že slouží skutečně hlavně k tomu, aby mohla být navýšena kapacita telefonních čísel. V roce 2006 došlo k povolení přestupu k jinému operátorovi s možnosti ponechat si číslo toho stávajícího. Rozlišení, kam konkrétně voláme, je tedy o něco složitější, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu mohou pomoci informativní upozornění, které lze slyšet před každým hovorem.Pokud se na telefonní předvolby podíváme v současnosti, dá se o nich primárně říci, že slouží skutečně hlavně k tomu, aby mohla být navýšena kapacita telefonních čísel. V roce 2006 došlo k povolení přestupu k jinému operátorovi s možnosti ponechat si číslo toho stávajícího. Rozlišení, kam konkrétně voláme, je tedy o něco složitější, než tomu bylo dříve. Na druhou stranu mohou pomoci informativní upozornění, které lze slyšet před každým hovorem.

Zapomínat bychom neměli ani na fakt, že aktuálně jsou na našem trhu i operátoři virtuální. Ti nejsou plnohodnotnými operátory jako trojice T-Mobile, O2 nebo Vodafone. Od nich si pouze pronajímají možné telefonní a datové linky. Vlivem toho tak mohou být i tyto předvolby operátorů stejné, jako u trojice největších hráčů na trhu.

Jaké předvolby operátorů známe?

I přes výše uvedené stále existuje velké procento lidí, u kterých můžeme operátora identifikovat právě podle předvolby. Je to dáno buď tím, že jsou neustále věrni tomu svému, nebo při přechodu k jinému využili možnosti získání konkrétního čísla. Níže uvádíme aktuálně využívané předvolby operátorů na našem trhu:

PředvolbaOperátor
601O2
602O2
603T-Mobile
604T-Mobile
605T-Mobile
606O2
607Vodafone
608Vodafone
702O2, BleskMobil, Tesco Mobile
703GTS, Fayn, COMA
705ČEZ, FIXnet
720O2
721O2
722O2
723O2
724O2
725O2
726O2
727O2
728O2
729O2
730T-Mobile, GTS, PODA, Mobil.cz
731T-Mobile
732T-Mobile
733T-Mobile
734T-Mobile
735T-Mobile
736T-Mobile
737T-Mobile
738T-Mobile
739T-Mobile
770Vodafone
771Canistec
772IPEX, Dragon
773Vodafone
774Vodafone
775Vodafone
776Vodafone
777Vodafone
778Vodafone
779Ha-vel
790Ufon
797GTS, Dial Telecom, GoMobil
799GoMobil, Odorik.cz, 99mobil

Nemáte ještě účet na klikniavolej.cz?

Volejte levněji! Služba funguje bez změny čísla a operátora, bez smlouvy, bez závazků a bez paušálu!

Vytvořit účet ZDARMA

Co Vás ještě může zajímat...

Jak si dobít kredit?

Víte, že můžete posílat hromadně SMS jedním klikem?

Chcete posílat hromadně SMS zprávy svým zákazníkům přes API SMS bránu?

Jak na levné volání do zahraničí nebo jak ušetřit na volání ze zahraničí?

Jste firma a potřebujete mít více účtů na klikniavolej.cz? Vyzkoušejte podúčty.

Jaké jsou mezinárodní telefonní předvolby pro volání do zahraničí?